Hosting Home - ustaw jako startowąHosting Ulubione - dodaj do ulubionych
PUNKT - Strona główna (home)
 
HOSTING - cennik
DOMENY - cennik
POMOC

POMOC - Biuletyn Nr 02


W tym numerze (19.07.2002) - Profilaktyka i bezpieczeństwo poczty e-mail:   W dobie komputeryzacji poczta elektroniczna powoli staje się dominującym medium kontaktowym, umożliwiającym natychmiastowy i praktycznie darmowy kontakt z rodziną, znajomymi czy partnerami handlowymi na całym świecie. List wysłany do dowolnego zakątka świata dociera praktycznie natychmiast, a jego możliwości znacznie przekraczają możliwości standardowej korespondencji. Niestety z korzystaniem z poczty e-mail wiążą się też pewne niebezpieczeństwa i wymagania, które postaramy się omówić poniżej.


Niebezpieczeństwa związane z załącznikami do poczty elektronicznej

  Mimo zabezpieczeń stosowanych na naszym serwerze w celu uniknięcia wirusa i tak najważniejsza ze strony użytkownika jest profilaktyka. Pamiętać należy iż większość wirusów, a przede wszystkim robaków internetowych rozprzestrzenia się w internecie za pośrednictwem poczty elektronicznej, a w szczególności w dołączanych do nich załącznikach. Dlatego zalecamy rozsądne otwieranie załączników o wymienionych rozszerzeniach: CHM, EXE, HLP, HTA, REG, SHS, VBE, VBS, WSF, WSH, COM, PIF, BAT, LNK, SCR - wielkość liter nie ma tutaj znaczenia. Jeśli nadawca wiadomości nie jest nam znany, lub treść wiadomości budzi nasze podejrzenia należy zrezygnować z otwierania załącznika i poprosić nadawcę o potwierdzenie przesłania wiadomości. Należy bowiem pamiętać iż większość wirusów pocztowych rozsyła się samoczynnie bez wiedzy użytkownika, pobierając adresy e-mail z jego książki adresowej.


Usuwanie korespondencji wprost z serwera bez pobierania na dysk lokalny

  Temat ten został szerzej omówiony w poprzednim biuletynie, jednak jest on na tyle ważny iż nie można go pominąć omawiając temat profilaktyki i bezpieczeństwa poczty elektronicznej.

  Aby odebrać pocztę z serwera firmy Punkt bez konieczności korzystania z klienta poczty (Outlook Expres, Eudora Mail, Netscape Communicator itp.) należy w przeglądarce internetowej wejść na stronę: podać swój adres e-mail oraz hasło. W powyższy sposób zalogujemy się do aplikacji, która umożliwi nam bezpieczne usunięcie niechcianej korespondencji.
Szczegółowy opis usuwania wiadomości znajdą Państwo w poprzednim biuletynie, którego adres podajemy powyżej.


Szyfrowane połączenie z serwerem poczty, za pomocą protokołu SSL (Security Sockets Layer)

  Bezpieczeństwo a także poufność naszej poczty można poprawić poprzez stosowanie szyfrowanego połączenia z serwerem pocztowym, połączenie takie odbywa się za pośrednictwem protokołu SSL. Jest to protokół transmisji, który przez szyfrowanie danych zapewnia bezpieczną komunikację między komputerem nadawcy, a serwerem poczty. Dane przesłane przy pomocy protokołu SSL są trudne do podsłuchania, i dlatego często używa się go np. do zabezpieczania płatności w sieci Internet czy odbioru poczty elektronicznej.
Szczegółowy opis konfiguracji protokołu SSL.


Informacja o wirusach i robakach internetowych

  Rozwój technologii internetowych pociągnął za sobą i stale napędza wzrost ilości wirusów, koni trojańskich oraz robaków internetowych, które są niczym innym jak specyficznymi programami mającymi na celu wykonanie określonych procedur. Zanim nastała doba internetu ich rozprzestrzenianie się było ograniczone do infekowania nośników danych, za pośrednictwem których były przenoszone pomiędzy komputerami. Internet dał im nowe, nieograniczone wręcz możliwości rozprzestrzeniania się, praktycznie codziennie pojawiają się nowe wirusy, a także klony i mutacje tych już istniejących, a ich działanie jest bardzo zróżnicowane, począwszy od niegroźnych robaków pokazujących obrazy, czy odtwarzających dźwięki, kończąc na niezwykle groźnych koniach trojańskich zawierających procedury destrukcyjne zdolne do uszkodzenia danych zgromadzonych na dyskach lokalnych, a nawet podzespołów komputera. Częstą praktykom stało się również rozsyłanie za pośrednictwem poczty elektronicznej tak zwanych "fałszywych alarmów", które powodują zaniepokojenie u użytkowników sieci, a tak naprawdę są niegroźne, gdyż wymieniony jako wirus program jest np. składnikiem systemu Windows. Aby bezpiecznie korzystać z internetu bez obaw iż nasz komputer zostanie zarażony należy posiadać rzetelne źródło informacji o wszelkiego rodzaju wirusach rozprzestrzeniających się w internecie. Dokładne informacje o wszelkiego rodzaju wirusach, aktualizowane na bieżąco znaleźć można na stronie wiodącego polskiego producenta oprogramowania antywirusowego pod adresem: http://www.mks.com.pl.


Oprogramowanie antywirusowe i jego wpływ na ustawienia poczty

  O ile nie muszą się Państwo obawiać otrzymania wirusa za pośrednictwem poczty elektronicznej utrzymywanej na serwerze pocztowym firmy Punkt, to istnieje możliwość otrzymania go w załączniku pocztowym przesłanym na inne Państwa konta pocztowe, lub otrzymania wirusa ukrytego w programie pobranym z internetu. Aby zmniejszyć ryzyko takiej sytuacji należy zaopatrzyć swój komputer w odpowiednie oprogramowanie antywirusowe, które na bieżąco monitoruje wszelkie potencjalne źródła otrzymania wirusa (stacja dysków, poczta e-mail, wirusy ukryte w programach) i nie pozwala na jego zainfekowanie. Używanie pewnych programów antywirusowych (np. Norton Antivirus firmy Symantec) wiąże się z dokonaniem drobnych zmian w konfiguracji programu pocztowego, ma to związek z dołączaniem przez tego typu oprogramowanie, do ustawionej przez Użytkownika, a zmodyfikowanej po jego instalacji, "Nazwy Konta", specjalnych ciągów znaków, co wymusza wspomnianą zmianę w konfiguracji. Dodatkowo wspomniane oprogramowanie zmienia ustawienia serwera POP3 ukrywając adres serwera (mail.punkt.pl) na lokalny adres IP (zwykle 127.0.0.1). W sytuacjach awaryjnych możemy odebrać pocztę z pominięciem oprogramowania antywirusowego, zmieniając ręcznie ustawienie serwera POP3 na mail.punkt.pl.
Szczegółowy opis konfiguracji programu pocztowego.


Archiwizowanie wiadomości pocztowych, struktura folderów pocztowych

  W przypadku osób, które aktywnie korzystają z usługi poczty elektronicznej wskazane jest okresowe archiwizowanie wiadomości na dysku twardym lub innym nośniku danych (dyskietki, CD), operacja taka uchroni użytkownika przed utratą ważnych informacji, a jednocześnie znacznie usprawni działanie programu pocztowego poprzez zmniejszenie ilości przechowywanych przez niego informacji. W programie Outlook Express wszystkie informacje dotyczące zarówno folderów, jak i wiadomości znajdują się w określonym katalogu na dysku twardym. Aby odnaleźć ten katalog należy z paska poleceń programu wybrać: "Narzędzia" -> "Opcje", następnie przechodzimy do zakładki "Obsługa" (w nowszych wersjach "Konserwacja") , naciśnięcie przycisku "Folder przechowywania" (w nowszych wersjach "Folder Magazynu ...") spowoduje wyświetlenie ścieżki dostępu do katalogu zawierającego dane, które chcemy zarchiwizować. Pliki posiadają rozszerzenia DBX, natomiast ich nazwa zostaje wygenerowana na podstawie nazwy folderu (np. Skrzynka odbiorcza.dbx), można więc również wyszukać interesujące nas pliki za pomocą standardowych mechanizmów przeszukiwania dysków systemu Windows.

  Inną możliwością usprawnienia pracy programu pocztowego jest utworzenie na poziomie folderów lokalnych subfolderów wykorzystywanych do segregowania trafiających do skrzynki odbiorczej wiadomości, co spowoduje jej odciążenie i jednocześnie przyśpieszy pracę programu. Istnieje również możliwość utworzenia reguł wiadomości, które na podstawie podanych kryteriów będą samoczynnie przenosić wiadomości do odpowiednich folderów.¤   © C-Invest Sp. z o.o.   ¤   pytam [at] punkt.pl   ¤   powered by GAD   ¤